Zihin Haritası Nedir?

Zihin haritası , en kaba tarifiyle düşüncelerin kategorize edilmesi işlemidir. Bunun elbette yazılı veya görsel olarak somut hale getirilmesi gerekir. Çoğu zaman stres, yoğunluk gibi durumlar sebebiyle zihninizdeki pek çok düşünceyi olması gerektiği yere göndermekte zorluk çekebilirsiniz. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, özellikle üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sık sık başvurduğu zihin haritası çıkarma işlemi oldukça etkili olacaktır. Zihin haritası ; bir ana düşünce veya durum etrafında şekillenen yan düşüncelerin, grafiğe dökülmesidir. Harita denmesindeki temel sebep, tıpkı bir harita gibi bir ana çıkış noktası belirlenerek grafiğin oluşturulmasıdır.

Zihin Haritası Nasıl Oluşturulur?

Zihin haritası oluşturmak ; öğrenme güçlüğü, sorunlarla baş etme, düşünceleri toparlama ve daha pek çok farklı organize etme işleri için son derece gereklidir. Harita oluşturmaya ise ana çıkış noktası belirlenerek başlanmalıdır. Sözel olarak ifadesi oldukça basit olsa da kafanızın içerisinde birbirinden ayrı olarak duran bilgi ve düşüncelerin ortak çıkış noktasını belirlemek aslında hiç de kolay değildir. Zihin haritası oluşturma adımları ise şu şekildedir:

  1. Belirli bir durum etrafında toplanan düşüncelerin tümü bir kağıda yazılır
  2. Tüm düşünce veya durumlar, basit anahtar kelimelere indirgenir
  3. Bilgi veya düşünceler hiyerarşik bir sıraya konur, bu sora genelden özele doğru ilerlemelidir
  4. Ana çıkış noktası bir kağıdın ortasına daire veya kare içerisinde yazılır
  5. Altında yer alacak temel kavram sayısı kadar ok veya çizgi çıkarılır
  6. Her bir durum veya düşünce sebep olduğu başka durum ve düşüncelerle bağlanarak kutucuklar içerisine yazılır

 

Zihin Haritası Ne İçin Kullanılır?

Zihninizdeki çeşitli düşünceleri toparlamak hem gündelik hayatınızda hem iş hayatınızda hem de öğrenim hayatınızda size sandığınızdan çok daha büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Öncelikle okul çağında, kavramları anlama ve ilişkilendirme konusunda büyük yardım sağlayan zihin haritaları; sonrasında hazırlayacağınız sunumlarda da oldukça faydalı olacaktır. Kişisel analiz yapmada, planlamada ve karar almada zihninizi berraklaştıracak olan zihin haritası, yapmaya alıştıktan sonra gündelik yaşamınızı ne kadar kolaylaştırdığını fark edeceğiniz bir düşünme biçimine dönüşecektir.

 

Zihin Haritası Örneği

Zihin haritası oluşturmak aslında sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Hem sizleri teşvik etmek hem de ne denli basit olduğunu gösterebilmek adına, genç bir kadının kendisini mutlu eden aktiviteleri not almak için hazırladığı bir zihin haritasını sizlerle paylaşıyoruz.