Yüz ve Cilt Ölü Deri Temizliği

Ölü deri temizleme düzenli yaptığında cildinin yenilenmesini destekleyebilir. Cildinin tüm yüzeyini kaplayan deri hücrelerin, zaman içerisinde yenilenir. Bu hücrelerin dökülmesi kimi zaman kendiliğinden kimi zaman da senin uygulayacağın birtakım işlemler ile olabilir.

Yüzdeki ölü derileri temizleme amacıyla hazırlanmış birçok seçeneği kozmetik ürünleri arasında görebilirsin. Cildinin özelliklerine uygun bir seçim yaparak cilt hücrelerinin yenilenmesi sürecine katkıda bulunabilirsin. Kendine ayırabileceğin zamana, alışık olduğun bakım rutinine ve cilt tipine uygun seçimler yaparak kendi bakım rutinini oluşturabilirsin.

 

Yüzdeki Ölü Deri Nasıl Temizlenir?

Yüzdeki ölü derileri temizleme işlemi için birçok farklı yöntemi inceleyebilirsin. Fiziksel ve kimyasal peeling cildini temizlemene yardım eder. Fiziksel işlem yapmak istiyorsan ölü deri temizleme maskesi, doğal sünger ya da yüz temizleme cihazlarını tercih edebilirsin. Kimyasal peeling özel işlemler barındırır. Bu işlemleri adım adım takip etmen cilt sağlığın için önemli. AHA, BHA ve Retinol kimyasal peelingte kullanılan temizleyicilerden.

Ölü deri temizleme işlemlerini uygularken cildinin yapısına uygun ürünler kullanarak etkili sonuçlara destek olabilirsin. Akne, sivilce ve siyah noktalar neredeyse herkesin bir dönem başını ağrıtan bir sorun oluyor. Cildinin yenilenmesine destek olarak daha pürüzsüz bir görünüme destek olabilirsin.

 

Ciltteki Ölü Deri Temizleme Maskeleri Neler?

Ölü deri temizleme maskesi cilt bakımında sıkça kullanacağın bir ürün olabilir. Bu maskeler krem, jel ya da kâğıt formda olabiliyor. Kuru, hassas, akneli, olgun veya yağlı ciltlere özel farklı ölü deri temizleme ürünlerini görebilirsin. Cilt tipine uygun olan modeli tercih etmek yüz güldürücü sonuçlar almana destek olabilir.

Cilt bakım rutininde yüzdeki ölü derileri temizleme işlemine yer vermek önemli. Cildinin yeni hücreler üretmesine ve temizlenmesine destek olur. Tüm bakım rutininin yanında vücudunun ihtiyaçlarına da kulak vermelisin. Bol su içmek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, çoğu zaman unutsak da makyajını temizlemek, güneş kremi kullanmak cilt sağlığını destekler. Yenilenmiş ve arınmış bir cilt için düzenli olarak peeling yapabilirsin. Kendine uygun ürünleri ve işlemleri belirleyerek ilk adımı atabilirsin.

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327394#forms-of-exfoliants