Instagramda Fotoğraflardan Reels Yapma

Sosyal medyanın en çok takip edilen ve kullanıcıların en fazla vakit geçirdiği platformlarından birisi olan İnstagram, çeşitli özelliklerine her gün bir yenisini daha ekliyor. Pek çok kişinin yalnızca fotoğraf ekleyerek giriş yaptığı platform, önce hikaye ekleme özelliğiyle gönderi oluşturmadan yapılabilecekler listesine ilk yeniliği getirmişti. Ardından reels ile daha genel bir toplama hitap eden videolar paylaşma imkanını kullanıcılarına sağladı. Son dönemlerde çok sayıda insanın instagram platformunu reels izleme ve çekme için sık sık kullandığı biliniyor. Elbette instagram da bu durum dolayısıyla her geçen gün reels videolarına çeşitli eklemeleri yapılabilir kılan özellikler ekliyor. Peki, instagram reels nedir ? Gelin birlikte göz atalım… 

Instagram Reels Nedir?

Reels, kabaca kısa videolar olarak nitelendirilebilecek bir instagram özelliğidir. Birbirinden ilginç akımların, çeşitli efektlerin ve arka plan müziklerinin yer aldığı bu videolar TikTok’a benzer bir biçime sahiptir. Genel olarak kullanıcıların izlemekten keyif aldığı; komik, toplumsal, öğretici çeşitli videolar, instagram’da reels sekmesinden izlenebilmektedir. Anlık olarak çekilebilen, galeriden video veya fotoğraf eklenebilen reelsler; takip edilen kişilerin kişisel sayfalarının yanı sıra instagram kullanıcılarının sık sık vakit geçirdiği “keşfet” bölümünden izlenebilmektedir.

Vakit geçirmenin en eğlencelini halini sunan instagram reels videoları, kullanıcıların aynı zamanda çeşitli kurgular yapmasına müsait bir biçime sahiptir. 15, 30 ve 60 saniye olarak yayımlanabilen reels videoları; içeriğinde genellikle güldürü unsurları barındırmaktadır. Makyajdan futbola, saç bakımından ekonomik sorunlara dek geniş bir yelpazesi bulunan bu videolar, insanlara kısa süreliğine de olsa gündelik sorunlardan uzaklaşma imkanı sunmaktadır.

 

Instagram Reels Nasıl Fotoğraf Eklenir?

Uzun zamandır instagram’da bulunan reels tuşu, kullanıcıların hızlıca bir video hazırlamasına olanak tanır. Instagram reels nasıl fotoğraf eklenir ? Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan + ikonuna tıkladığınızda, instagramda paylaşım yapabileceğiniz gönderi, hikaye, reels gibi seçeneklerle karşılaşırsınız. Bu seçenekler içerisinden reelsi seçtiğinizde, sol tarafında araç çubuğu bulunan bir ekran sizi karşılayacaktır. Reels videonuzu anlık olarak kaydedebileceğiniz gibi, galerinizdeki video veya fotoğraflardan bir kolaj oluşturarak da hazırlayabilirsiniz. Sol alt köşede yer alan galeriye geçiş butonuna tıkladığınızda veya ekranınızı yukarı kaydırdığınızda, galerinizdeki görseller önünüze gelecektir. İçlerinden seçeceğiniz fotoğraflarınızı videonuza kolayca ekleyebilirsiniz.

 

Reels Video Geçişleri Nasıl Yapılır?

İnstagram, kullanıcılarının Instagram reels videolarını diledikleri gibi düzenleyebilmesi için araç çubuğuna oldukça kullanışlı butonlar eklemiştir. Bir adetten fazla video çekilebilen reelsler için zamanlayıcı özelliği kullanıldığında, videolar arası geçiş kusursuz bir hal alır. Eğer reelsinizi galerinizdeki videolardan hazırlamak istiyorsanız, ekranı yukarı kaydırarak eklemek istediğiniz videoları galerinizden seçebilir ve sol taraftaki araç çubuğundan videolarınız arasına geçiş efektleri yerleştirebilirsiniz.