Hamileler Bitki Çayı İçebilir Mi?

Hamilelikte bitki çayı tüketimi çevrende çok yaygın olabilir. Senin ve bebeğinin sağlığı için bitki çaylarını tüketmeden önce doktoruna danışman daha doğru olabilir. Gebeliğinde ödem, şişkinlik, gaz sancısı, hazımsızlık gibi sorunlar yaşayabilirsin. Çoğu anne adayı senin gibi bu sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Gebelik ve emzirme sürecinin sende bırakabileceği bu gibi olumsuz belirtiler için bitkisel ürünlerden yardım alabilirsin. Doktorunun önerdiği kullanım şeklinden sapmayarak bitkilerin destekleyici etkilerinden faydalanabilirsin.

 

Hamileler Hangi Bitki Çaylarını İçebilir?

Hamilelikte bitki çayı içerken bu ürünlerin de aslında kimyasal içerikleri olduğunu unutmaman kaydıyla tüketebilirsin. Birçok ilaç doğadaki bitkilerden elde ediliyor. İçecek olarak tükettiğin zaman da bu etken maddeleri aslında vücuduna alıyorsun. Bitkilerin destekleyici etkilerini görmek için seçtiğin bu yöntem tamamen güvenilir olmayabilir haliyle.

Hamilelikte bitki çayı içmek ve bitkilerin etkilerinden faydalanmak için başta kadın doğum doktorunla iletişime geçebilirsin. Diyabet, hipertansiyon, astım ya da başka bir rahatsızlığın varsa rutin takiplerini yapan doktorunla da iletişimde olmak daha doğru olabilir. Tüm bunlar aslında bebeğinin ve senin sağlığını korumak için. Böylelikle bitkiler aracılığıyla aldığın kimyasalların vücudunda zararlı etkiler oluşturmamasına yardım edebilirsin. Dolayısıyla içebileceğin çayları ve miktarlarını doktorunla kararlaştırabilirsin.

 

Hamilelikte Çay Yerine Ne İçilmeli?

Hamilelikte bitki çayı içilir mi içilmez mi diye düşünürken kararsızlık yaşıyorsan gıdalardan yardım alabilirsin. Söz konusu bitkilerin meyve ya da sebze hallerini taze olarak tükettiğinde de destekleyici etkileri gözlemleyebilirsin.

  • Zencefil çay ve bitki olarak bulantılarını azaltmaya yardım edebilir.
  • Yulaf, kalsiyum zengini olmasıyla besin desteği sağlayabilir. Rahatlama ve cildindeki huzursuzluğun azalmasına yardımcı olabilir.
  • Taze nane yaprağı, sabah bulantılarının dinginleşmesini destekleyebilir.

Bu gıdalar dışında doktorunun yönlendirmelerine uyarak bazı çaylardan da yardım alabilirsin.

  • Yeşil çay, gebelikte fazla olmamak kaydıyla tüketebileceğin seçeneklerdendir. Antioksidan içeriği destekleyici olsa da kafein ve teinin fazla tüketimi zararlı olabilir.
  • Papatya çayı, magnezyum ve kalsiyum içeriğinin yüksek olmasıyla kaslarını rahatlatmaya yardım edebilir. Uykusuzluk çekiyorsan tercih edebilirsin.
  • Karahindiba A vitamini ve demir zenginidir. Ödem şikâyetin için kullanabilirsin.

 

Hamileliğin İlk Aylarında Ihlamur İçilir Mi?

Hamilelikte bitki çayı tüketmek için ıhlamur tercih edebileceğin seçeneklerden olabilir. Çayına limon, nane ve bal ekleyerek vitamin ve mineral zengini hale getirebilirsin.

Gebelik sürecinden sonra emzirme döneminde de ödem, gaz sancısı, halsizlik, uykusuzluk gibi şikayetlerin olabilir. Bunlar her annenin bir süre yaşadığı sorunlardan. Her şeyin yolunda ilerlemesi için ilk adımda rahatlamaya çalışabilirsin. Derin bir nefes alıp sevdiğin çayları kendine hazırlamaya ne dersin? Doktorunla beraber karar verdiğiniz çaylara mutfağında yer açabilirsin. Rahat ve sağlıklı bir gebelik sürecinin anahtarı aslında ellerinde duruyor. Stresini kontrol edip beslenmene özen göstererek kendin ve bebeğin için en doğru seçimi yapabilirsin.