Güneş Kremi Ne Kadar Sürede Bozulur?

Yaz aylarının en büyük kurtarıcılarından birisi olan güneş kremleri, tıpkı diğer kremler gibi raf ömrü uzun olacak şekilde üretilmektedir. Çoğu zaman kampanyalı veya indirimde olduğunda almayı tercih ettiğiniz güneş kremleriniz, tek kullanımda hatta tek bir yaz döneminde tükenmez. Uzun süre kullanılabilmeleri için de içerisinde çeşitli kimyasal maddeler bulunuyor. Elbette bu kimyasallar cildinize zarar vermez, aksine cildinizin zararlı güneş ışınlarından korunması için de gereklidir.

Güneş kremi ne kadar sürede bozulur? Güneş kremlerinin ömrü uzun olsa da 3 yıl içerisinde bozulmalar meydana gelebilir. Kuru ve serin bir ortamda saklanmadığında bu süre kısalacaktır. İçerisinde bulunan bileşenler, 3 yıl süre ile sağlıklı yapılarını koruyabilse de bir süre sonra incelme meydana gelecektir.
 

Güneş Kreminin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Güneş kremi ne kadar sürede bozulur ? sorusunu izleyen bir diğer soru ise güneş kreminin bozulduğu nasıl anlaşılır? sorusu oluyor. Güneş kremleri; marka, içerdiği bileşenler ve çeşitli sebeplerle farklı bir kıvama sahiptir. Yüz ve vücut kremlerinden çok daha akışkan bir yapıya sahip olmaları, bozulmaların tespit edilmesini bir miktar güçleştirebilir. Fakat bozulmuş bir güneş kremi, kendisini önce kokusundan belli eder. Bozulduğunda kimyasal bir kokuya sahip hale gelen güneş kremleri, koruyucu bileşenlerin etkinliklerini yitirdiği döneme girmiş demektir. Cildinize herhangi bir zararı olmasa da beklediğiniz korumayı artık sağlayamayacaktır. Bazı güneş kremlerinde bozulma, renk ve kıvam değişimi ile de fark edilebilmektedir.

 

Açılmamış Güneş Kremi Bozulur Mu?

Bozulma, pek çok üründe olduğu gibi güneş kremlerinde de hava teması ile doğrudan ilişkilidir. Fabrikada üretilen ve test edilen güneş kremleri, satıla sunulduklarında hava almayacak şekilde paketlenir. Açılmadığı takdirde kullanılabileceği süre, ürünün üzerinde son kullanma tarihi ibaresi ile kullanıcıya bildirilir. Satın aldığınız güneş kremini henüz açmadıysanız, yaklaşık olarak 3 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Bazı markalarda ve ürünlerde bu süre değişkenlik gösterse de ortalama 3 yıl, güneş kremleri için kullanım süresidir. Açıldıktan sonra ise en geç 2 yıl içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Güneş Kremi Ne Kadar Süre Kullanılır?

Satın alır almaz kullanmaya başladığınız güneş kreminizi, en verimli kullanabileceğiniz süre 1 yıldır. Marka ve bileşenlere bağlı olarak bu süre 6 ay daha uzun olabilir, fakat 2 yılı kesinlikle geçmemelidir. Satın aldığınız fakat henüz açmadığınız güneş kreminizi ise yaklaşık 3 yıl boyunca dilediğiniz zaman açarak kullanabilmeniz mümkündür.