Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Genital bölgemiz, kendini temizleyebilen kusursuz bir yapıya sahip. Elbette bu temizlik, dış tehditler bakımından değil iç kısımda oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı bir savunma mekanizması diyebiliriz. Yani genital bölge temizliği , aslında organın kendisi tarafından salgılanan yararlı bakteriler aracılığıyla yapılır. Fakat idrar kalıntıları, regl sonrası kalan kan lekeleri gibi enfeksiyona yol açabilecek dış tehditler, bizim tarafımızdan temizlenmeli. Peki, ama genital bölge temizliği nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını, birlikte arayalım isteriz.
İntim likitler, vajina temizliği konusunda en büyük yardımcın diyebiliriz. PH değeri 0 olan, herhangi bir alkol barındırmayan ve yararlı bakterileri öldürmeyen bir vajina temizliği jeli ile duştan duşa bu temizliği yapabilirsin. Dikkat etmen gereken konu ise vajinanın iç kısmına ne temizleyici jel ne de su değdirmemek.

 

Vajina Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Vajinamızın kendisini korumak için ürettiği yararlı bakteriler, genellikle kokusuz olur. Fakat az miktarda da olsa enfeksiyon söz konusu ise bu durum değişir. Kötü koku, kesinlikle istemediğimiz bir şey. Haliyle kurtulmak için vajina temizliği jelleri kullanırız.

  • Temizlik yalnızca vajinanın dış kısmında yapılmalı
  • Alkol içeren ürünler kullanılmamalı
  • Temizlik sonrası kurutulmalı

 

Genital Bölge Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Genital bölge temizliği ciddi bir hassasiyet ister. Bu nedenle, şunlara dikkat ederek temizliğini yapabilirsin;

  1. Bölgeyi temizledikten sonra önden arkaya olacak şekilde havlu ile kurulamalısın
  2. Temizlik esnasında sert hareketler yapmamalısın
  3. Genital bölge tamamen kuruyana kadar açıkta bırakmalı, nemli kalmasına izin vermemelisin
  4. %100 pamuklu iç çamaşırları kullanmalı, vajinanın hava almasına olanak tanımalısın
  5. Vajinal duştan kesinlikle kaçınmalı, organının kendisini korumasına müsaade etmelisin
  6. Akıntın varsa günlük ped kullanmamalı, çamaşırını sık sık değiştirmelisin

 

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

Zaten hassas davranılması gereken bir temizlik sürecine başka bir etmen girdiğinde işler zorlaşıyor diye düşünebilirsin. Hamilelikte genital bölge temizliği , aslında standart vajinal temizlik dikkati gerektiriyor. Yalnızca ek olarak, ilaç kullanımı sınırlı olduğu için vajinal enfeksiyonlardan kaçınmak adına daha özenli davranman yeterli olacaktır. Ayrıca bol bol su içmek, vajinanın kendisini korumak için yararlı bakteri üretimini destekleyerek idrar yolu enfeksiyonu riskini de en aza indirmene olanak sağlayacaktır.