Finlandiya Eğitim Sistemi Nasıl?

Temiz bir toplum ancak çocuklarla mümkün. Bu nedenle çocuklarımızın aldığı eğitim hayati bir önem taşıyor. Son yıllarda en çok merak edilen konulardan ilki doğru eğitim sistemi nasıl olmalı. Bunu araştırırken Finlandiya eğitim sistemi ile karşılaşmamak da pek olası değil. Peki her ebeveynin gündemi haline gelen Finlandiya eğitim sitemi nasıl?

Okul Öncesi Eğitime Hazırlık

Öncelikle kademe kademe eğitim sisteminin nasıl çalıştığını anlatmakta fayda var. Finlandiya eğitim sistemi , okul öncesi eğitimden önce de bir alıştırma süreci olması gerektiğini ön görüyor. Parklarda veya açık alanlarda çocukların ebeveynleriyle birlikte öğrenip eğlenebileceği bir sistem yaratmışlar da diyebiliriz. Ülkede anne babaların tümü, bu alanları sık sık tercih ediyor. Çünkü kreş veya anaokulu öncesinde çocukların sosyalleşebildiği, kaba motor becerilerini geliştirebildiği bu yerler oldukça önemli.

Okul Öncesi Eğitim

Sonrasında ise iyi bildiğimiz okul öncesi eğitim geliyor. Her biri alanında uzman öğretmenlere sahip olan devlet kreşleri veya özel kreşler var. Tabi Finlandiya eğitim sistemi içerisinde her şeyin ücretsiz olduğunu belirtmeliyiz. Okul öncesi eğitimde elbette oyun ağırlıklı aktiviteler var. Yine de kısıtlanmış oyun süreleri, 4 saati kesinlikle geçmiyor. Bu 4 saat içerisinde de eğitmen kontrolünde öğretici oyunlar oynatılıyor. Doğrudan ders veya zorlayıcı herhangi bir etkinlik bulunmuyor. Eğer dil sorunu yaşayan minikler varsa ülke dilini veya İsveççeyi öğrenmesini kolaylaştıracak oyunlar tercih ediliyor.

Birinci Kademe

finlandiya eğitim sistemi özellikleriFinlandiya eğitim sistemi, ilk öğretim kademesini 9 yıl ile sınırlandırmış. 7 yaşını dolduran çocuklar ilk kademe eğitime başlayabiliyor. Fakat burada da 7. yıla dek ders saatleri 4’ten fazla tutulmuyor. Minikler okulda daha uzun süre kalsalar da temel hayat öğretileri yalnızca 4 saat boyunca veriliyor ve artakalan sürede ise serbest oyunlar oynamalarına izin veriliyor. İlk yedi yıllık eğitimde öğretmenlerin uzmanlık alanı pedagoji. Yani matematik, fizik veya sosyal bilimler, çocukların isteği dışında öğretilmiyor.
7. ve 9. yıllar ise artık hem çocukların kendilerini hem de öğretmenlerin çocukları keşfettiği bir süreçten geçilmiş olması sebebiyle ayrı tutuluyor. Öğretmenler, branşlarına göre dersler vermeye başlıyorlar. Bu kapsamda ders süreleri uzayabiliyor. Fakat ders ne kadar uzadıysa tenefüs de aynı oranda uzatılıyor.

İkinci Kademe

İlkokul olarak lanse edilen 9 yılın ardından çocuklar yeteneklerine ve taleplerine göre orta eğitim kademesine geçiyorlar. Burada yalnızca ilgi alanları ve onları destekleyen branşlarda eğitim alıyorlar. Bu kademe de Finlandiya eğitim sisteminin zorunlu parçalarından birisi.

Üçüncü Kademe

Üçüncü kademe bildiğimiz lise. Fakat ülkede lise, kesinlikle meslek edindirme amaçlı değil. Genel kültürünün öğrenildiği ve ilk kademe öğretilenlerin daha kapsamlı ele alınışı olarak özetlemek mümkün. Lisenin süresi ise 2-4 yıl arası ve bu tamamen öğrenciye bağlı.

Dördüncü Kademe

Liseden sonra meslek eğitimi veya üniversite seçimi yapma kararı ise öğrenciye bırakılıyor. Mesleki eğitim veren okullara, meslek yüksekokullarına veya üniversiteye giderek, dilediği meslek diplomasını alabilir.

 

Finlandiya’da Eğitim Sistemi Kaçıncı Sırada?

Finlandiya eğitim sistemi özellikleri sebebiyle resmi olarak olmasa da dünyanın en iyi sistemi olarak biliniyor. Resmi olarak ise Japonya ile birlikte ilk üçte yer aldığını söyleyebiliriz. İlk 20 sistem içerisinde üst sıralarda bulunan Finlandiya eğitim sisteminin, yakın zamanda resmi olarak da derecesinin yükseltilmesi bekleniyor.

 

Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Bu Kadar İyi?

Finlandiya eğitim sistemini en iyi yapan özellik aslında çocukların özgür bırakılması. Çünkü Türkiye eğitim sistemi ile karşılaştırıldığında açıkça görebileceğimiz fark, bazı derslerin verilmemesi. Çocukların ilgili alanları ile doğrudan ilişkili eğitimler almaları hem eğitim seviyesini hem de eğitimin kalitesini doğrudan etkiliyor.

 

Finlandiya Eğitim Sistemi Özellikleri

Finlandiya eğitim sistemi özelleri, yaş ve kademe bakımından ülkemizde benzerlik gösterse de ciddi farklılıklar var. Bunları senin için derlemeye çalıştık;

  • İlk kademeden son kademeye dek ücretsiz eğitim almak mümkün
  • Çocuklar yalnızca ilgi alanları ve onları destekleyen bilimleri öğreniyorlar
  • Eğitmenlerde en az yüksek lisans yapmış olma şartı aranıyor
  • Kademede 9 yıl, genelde ise 18 yaşa kadar eğitim zorunlu
  • İlk 3 kademede dersler 4 saati geçmiyor
  • Çocuklara ve gençlere, alternatifli pek çok farklı sistem sunuluyor