En Sağlıklı Tava Hangisi? 3 Soruda Öğren!

Hem kendi sağlığımız hem de doğanın sürdürülebilirliği açısından, evde kullandığımız pek çok materyali sağlıklı seçenekler arasından seçebilmemiz mümkün. Çöp torbalarından, su şişesi seçimize kadar her şey doğal malzemelerden olduğunda, sağlık konusunda daha az endişe edebiliriz. Elbette bildiğimiz, bugüne kadar sağlıklı olduğundan emin olduğumuz pek çok farklı materyal var. Peki, ya tavalar? Örneğin en sağlıklı tava hangisi ? Teflon tavalar, sansasyonel biçimde sağlıksız olduklarını kanıtladılar. Kaplama olmaları sebebiyle çok kısa sürede aşınan teflon tavaların, yiyeceklerin içerisine karışabilen kaplama malzemesinin, kanserojen bir etkisi olduğu da bilimsel olarak kanıtlandı. Fakat döküm, seramik, cam ve çelik tavalar kaplama olmaksızın kullanabildiğimiz tavalar arasında. Cam tava elbette ocakta yemek yapmaya pek uygun değil, fakat fırında yemek pişireceksen kesinlikle cam malzemeyi tercih etmelisin. Hatta saklama kapları için de seçimin, camdan yana olmalı.

Seramik tavalar, henüz çok yaygın değil. Fakat kullanıcıların büyük çoğunluğu seramik tavalarda yapılan yemeklerin tavaya yapıştığını bildiriyor. Bu nedenle sağlıklı olsa da kullanım açısından pek pratik değil. Haliyle geriye çelik ve döküm tavalar kalıyor. Her ikisi de işlenmiş metal materyallerden üretilen bu tavalar, en sağlıklı tava kategorisinde değerlendirilebilir. 

 

En Sağlıklı Tava Malzemesi Nasıl Olmalı?

En sağlıklı tava hangisi ? sorusunu yanıtlayabilmek için aslında malzeme seçeneğini göz önünde bulundurmak gerekecektir. Sağlık söz konusu olduğunda seçicilik, kesinlikle lüks değil. Uzun yıllar kullanılan tencere ve tavalarda sağlıklı seçimler yapmak hepimizin hakkı. Peki, hangi tava malzemesi sağlıklı ? Bu soruya, doğal olan sağlıklıdır, demek mümkün. Çünkü çeşitli metal alaşımlarından üretilerek üzeri yalnızca granit veya teflon kaplı olan tavaların, uzun veya kısa sürede kaplamalarının aşındığı biliyor. Aşınan maddelerin yiyeceklere nüfuz etmesi ise sağlık açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle tava seçimini, doğrudan ana malzemeyle yapılmış ürünlerden yana yapman en sağlıklı seçim olacaktır.

 

Granit ve Titanyum Kaplama Tava Sağlıklı Mı?

Kaplama tavalar genel olarak pek önerilerimiz arasında yer almıyor. Ama sağladığı pratiklik sebebiyle yine de tercih etmek istersen, granit ve titanyum kaplama tavalar diğerlerine nazaran çok daha sağlıklı. Granit, oldukça sağlam bir malzeme. Kaplaması da uzun yıllar dayanabiliyor. Titanyum kaplama tavalarda, özellikle düşük ısıda uzun sürede pişmesi gereken yemekler çok rahat yapılabiliyor. Eğer yüksek ısıda, metal çatal veya kaşıkla kullanmaz ve elde yıkarsan, titanyum kaplama tavaların hiçbir zararı bulunmuyor.

 

Çelik Tava Sağlıklı Mı?

En sağlıklı tava hangisi sorusunun yanıtlarından birini oluşturan çelik tavalar, yıllar boyu kullanımda dahi büyük zararlar görmeyen mutfak gereçleri. Tek parça olmaları, herhangi bir kaplama malzemesi içermemeleri sebebiyle hem mutfakta en sık kullandığımız hem de doğru kullanımda oldukça pratik çözümler sunan çelik tavaları sen de gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

 

En Sağlıklı Tava Markaları

En sağlıklı tava seçimi oldukça önemlidir. Bu tercihleri yapabilmene yardımcı olması amacıyla, aşağıya birkaç tava markası bırakıyoruz.

  • Tefal

tefal sağlıklı tava

  • Karaca

karaca sağlıklı tava

  • Emsan

emsan sağlıklı tava

  • Korkmaz

korkmaz sağlıklı tava