Bulanık Turşu Suyu Nasıl Değiştirilir? Neden Olur?

En sağlıklı yiyecekler, kuşkusuz evde yapılanlardır. Peynir, zeytin ve turşu gibi evde kendi olanaklarınızla yapabileceğiniz günlük gıda ürünleri için çeşitli tarifleri internet ortamında bulmak da oldukça kolaydır. Fakat bir yemeğin yapımı veya bir turşunun kurulması, yalnızca gerekli adımları yerine getirmekle lezzetli sonuçlar vermeyebilir. Bu tarz durumlarda başvurulabilecek en iyi kaynak, şüphesiz senelerdir yoğurttan peynire kendi ürünlerini yapan annelerimizdir. Annelerin ellerinden çıkan her şey, aslında yalnızca onların bildiği ipuçlarına sahiptir. Bu ipuçlarından birisi de turşu suyunun nasıl duru olabileceği konusundadır. Gelin, birlikte turşu suyu neden bulanık olur sorusunun yanıtını arayalım.
 

Turşu Suyu Neden Bulanık Olur?

Turşu kurmak, gerekli malzemeler temin edildiğinde aslında oldukça basittir. Fakat içerisine konulan malzemelerin çeşitliliği, bekleme süresi, bekletilen kap gibi çeşitli etmenler turşunuzun lezzetini doğrudan etkiler. Turşu suyunun duru olması, sağlıklı bir süreç geçirdiğinin göstergesidir. Peki, turşu suyu neden bulanık olur? Turşularınızı kavanoza yerleştirdikten kısa süre sonra suda bulanma görmeniz oldukça doğaldır, fakat bu bulanıklık 4 ile 5 gün arasındaki sürede geçmediyse ve turşu suyunuz hala bulanıksa aşağıdaki ipuçlarına göz atmanız gerekebilir.

  • Turşu kurumu esnasında çeşme suyu kullanmak, suyu bulanıklaştırabilir. Çeşme suyu içerisinde bulunan, insan sağlığına zararlı olmayan çeşitli bakteriler uzun süre bekletildiğinde yayılarak turşu suyunun bulanıklaşmasına sebebiyet verebilir.
  • Sirke, içerisindeki asit sebebiyle koruyucu bir katman oluşturur. Turşu suyunuzun içerisinde sirke yoksa, suyun bulanıklaştığını görmeniz oldukça doğaldır.
  • Turşunuzu kurarken kullandığınız tuzun içerisine, raf ömrü uzasın diye çeşitli kimyasallar eklenmiş olabilir. Böyle bir durumda, zaten turşunuz tüketilemez hale gelecektir. Bu nedenle tuz seçimi oldukça önemlidir.

 

Bulanık Turşu Suyu Nasıl Değiştirilir?

Turşunun fermantasyon süreci, içerisine konan domates, salatalık, lahana, biber ve diğer tüm malzemelerin yanı sıra tuz, su, sirke gibi ürünlerle gerçekleşir. Sağlıklı bir fermantasyon için turşu suyunun değiştirilmemesi gerekir. Fakat dışarıdan baktığınızda dahi yumuşama veya erime görüyorsanız, tamamını değilse de turşu suyunuzun bir kısmını değiştirebilirsiniz. Kapağını açtığınız turşu kavanozunuzun içerisindeki suyun en fazla yarısını döküp kalanı için yeniden su hazırlayabilirsiniz. Bulanık turşu nasıl değiştirilir ? benzeri içerikler için bizi takip etmeye devam et!

Voilà! Bilmen gereken her şeye sahipsin.