Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Beslenmemiz, her dönemde oldukça özel bir önem ister. Taze meyve ve sebzeler, protein kaynağı et, balık ve tavuklar mutlaka sık sık tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Çoğu zaman, haftada birkaç gün yediğimi tavuk gibi hem ucuz hem de çeşitlendirilebilir gıdaları çok sayıda alırız. Bu da buzlukta veya dolapta uzun süre bekleyecekleri anlamına gelir. Peki, bozuk tavuk nasıl anlaşılır? Ne kadar sağlıklı saklama koşullarına sahip olursak olalım, bir süre sonra tavuk raf ömrünü yitirecek ve bozulacaktır. Bozuk tavuk kokusundan anlaşılır.

 

Bozuk Tavuk Nasıl Kokar?

Protein bakımından çok zengin olan balık, kırmızı et ve tavuk, aslında bozulduklarında benzer kokulara sahip olurlar. Sebze çürüğü kokusu hafif olsa da protein çürüğü, inanılmaz yoğun ve tiksindirici bir koku yayar. Peki, bozuk tavuk nasıl kokar? Daha önce çürümüş et kokusunu koklamadıysan, bu kokuyu anlatmak oldukça zor. Fakat, normal bir tavuğun kokusunu mutlaka biliyorsundur. Bozuk tavuk, eğer çok uzun süredir dolabında beklememiş ve ömrü yalnızca bir hafta veya birkaç günlüğüne dolmuş ise ekşimsi bir kokuya sahip olacaktır. Ama çok çok uzun süredir duruyorsa, bozuk tavuk kokusunun tam olarak ölmüş bir hayvan, çürümüş bir et parçası gibi koktuğunu söyleyebiliriz. Bu denli yoğun bir kokuyu ise fark etmeme şansın kesinlikle yok.

 

Tavuk Buzdolabında Kaç Gün Dayanır?

Bozuk tavuk nasıl kokar diye merak ediyorsan ve tavuğun kokusunda bir gariplik olsa da net olarak emin olamıyorsan, elindeki besinin bozuk olmama ihtimali oldukça yüksek diyebiliriz. Çünkü bozuk tavuk kokusu, şüpheye düşürmeyecek denli yoğun ve kötü oluyor. Eğer şüphelerin varsa ve tavuğunu marketten aldıysan, üzerindeki etiketin tarihine göz atabilirsin. Tavuk eti, streç filmle kaplı tabaklarda satılsa da bu kaplar hava alabilen yapıda olur. Bu da raf ömrünü olabildiğince kısaltır. Marketten aldığın tabaklı tavuk etinin üzerindeki son kullanma tarihi geçmiş ise en fazla 1 gün sonrasına kadar tüketebileceğini belirtelim. Fakat eğer, satın alır almaz derin dondurucuya veya buzluğa attıysan, tavuğun ömrünü yaklaşık 2 ay daha uzatmış olabilirsin. Hiçbir işlem yapmadıysan ve son kullanma tarihi yer almıyorsa, marketten aldıktan sonra maksimum 3-4 gün içerisinde tavuğu tüketmiş olmalısın.