Bebeğe Emzik Nasıl Alıştırılır?

Dünyanın en küçük ama bizim tüm dünyamızı dolduracak denli büyük olan bebeğimiz, ilgimize muhtaç bir şekilde dünyaya gelir. Bebek, kendini ilk aylarda hala anne karnında sanarak yaşar. Bize bağlılığı sadece beslenmeyle ilgili değildir elbette. Sakinleşmek, uyumak, kendini güvende hissetmek için de bizi mutlaka yanında ister. Fakat gün içindeki koşturmaca, her an bebeğimizin yanında olmanın önünde bir engel oluşturur. Böyle durumlarda da bir kurtarıcı olarak emziğe sarılırız.

Bebeğimizi emziğe alıştırmak uykuya geçmesine yardımcı olur. Ayrıca anne sütü dışındaki gıdalara geçtiğinde de alışması kolaylaşır. Bu gibi sebeplerle bebeği emziğe alıştırma yöntemlerini kullanman oldukça önemli. Eğer emzik, anne memesine benzemediği için, bebek alışmakta zorlanabilir. Bu durumda emziğe alıştırma yöntemlerini uygulaman gerekebilir. Bebeği emziğe alıştırma yöntemlerine göz atabilirsin.

Doğru emziği seçmek, bebeği emziğe alıştırma yöntemlerinin ilk adımı. Bazı emzikler çok sert veya uygun olmayan bir yapıda üretilmiş olabilir. Her bebeğin seçeceği emzik birbirinden farklıdır.

Doğru emziği bulana dek farklı ürünler deneyebilirsin. Bulabildiğin, anne memesine en yakın özellikler taşıyan emzikleri alıştırma sürecinde kullanabilirsin.
Bebeğin, diğer emziklere nazaran daha çok tepki verdiği bir emzik üzerinden bebeği emziğe alıştırma çalışmaları başlayabilir. İlk adımda emziğe kendi sütünü damlatabilirsin. Bu tat, yeni doğan bebeğin alışkın olduğu bir tat olduğu için kısa süreli de olsa emziği ağzına almasını sağlar.
Bebeğin emziği kavraması, alışması için önemli bir durum. Parmaklarında emziğin dokusunu hissetmesine izin vermelisin. Bu, emziği tanımasını sağlar. Haliyle bebek, tanıdığı bir nesneyi ağzına götürmekten daha az çekinir.

 

Bebek Emziğe Ne Zaman Alışır?

Bebeklerin bir duruma ve insana alışma süresi genelde çok kısa olur. Söz konusu bir nesne olunca, çok daha kolay hallolacaktır. Tabii ki bunun için acele etmeden, bebeğin hazır olduğunda bebeği emziğe alıştırma yöntemleri ve çalışmalarına başlamak en doğrusu. Yoksa hem senin vaktin boşa gidebilir hem de bebeğin ağız yapısında daha sonra bozulmalar olabilir. Emme refleksinin en kuvvetli olduğu dönemin ilk 3 ay olduğunu biliyoruz. Özellikle 3. ve 4. aylarda anne memesine zarar verebilir düzeyde güçlü hale gelebiliyor. Bebeği emziğe alıştırma yöntemlerine başlamak için en doğru dönem, genellikle bebek 3 veya 4 aylıkkendir. Daha önce denersek, bebeğimizin memeye olan hassasiyetini köreltebiliriz. Hatta daha sağlıksız sonuçlar ortaya çıkabilir. Emziğe alışma çalışmaları için daha çok beklersek de bu çalışmaların etkisi azalabilir. Kısaca doğru zamanda denemek doğru sonuçlar verir.

 

Bebekler Hangi Emziği Daha Kolay Alır?

Bebeğimiz doğduğunda, bütün dünyası anne memesi oluyor. Haliyle meraktan ağzına attığı nesnelerde dahi anne memesinin dokusunu arıyor. Elbette her bebeğin damak yapısı farklı. Bu da bir emzikte arayabileceği özelliklerin farklı olmasını doğuruyor. Deneyerek en doğru emziği bulabilirsin. Bulduğunda, deneme çalışmalarına beklemeden başlaman gerekebilir. Genelde, anne memesine en yakın formdaki emzikler, alıştırma için uygun oluyor. Önce tek bir emziğe bebeğini alıştırabilir, sonra değişikliğe gidebilirsin. Bebeğin birine alıştıktan sonra kısa sürede diğerine de uyum sağlayacaktır.

 

Bebeği Emziğe Alıştırmak Doğru Mu?

Yeni doğan bebekler, bildiğimiz gibi ilk 3 ay, 2 saatte bir uyandırılarak besleniyor. Yeniden uykuya dalmak, bu süreçte bebekler için oldukça kolay bir durum. Fakat 4. aydan itibaren uyku, bambaşka bir düzen gerektirir hale gelebilir. Bu tarz durumlarda bebek, uykuya dalarken meme arar.

İşte tam da bu noktada emzik imdadımıza koşar. 4 ve 8. aylar arasında ek gıdalara geçiş dönemi bulunur. Bu dönem gelmeden bebeğimizi emziğe alıştırmış olmamız gerekir. 8. aydan itibaren ise ek gıda dönemi başlar. Bu süre başladığında bebeğin hala emzik araması işleri zorlaştırır. Bebeğin anne memesi yerine koyduğu emziğin, artık rafa kaldırılması için çanlar almaya başlar. Bebeğimiz emzik için ağladığında, kıyamayıp vermeye devam edersek, sonrasında daha büyük problemlerle karşılaşabiliriz. Bu nedenle emziği, yalnızca gerekli durumlarda kullanmalısın.

Bebeğin için her şeyin en güzelini ve en doğrusunu aradığını biliyoruz. Bu yolculukta yanında biz de varız.