Avokadonun Yumurtalıklara Faydası

Avokado, doğurganlığı arttıran bazı bileşenlere sahip. Yumurtalıkların sayısını arttırma, daha kaliteli hale getirme gibi işlevleri bulunuyor. Hatta pek çok kadına, çocuk sahibi olmak istediği dönemde avokado tüketmesi öneriliyor. 
Çoğumuz, mutlu bir ailenin hayalini yıllarca kurarız. Tabii ki çocuklar da bu ailelerin olmazsa olmazı. Hem sevgimizi pekiştiren hem de dünyada kalıcı bir iz bırakmamızı sağlayan bir miniğe hayır demek neredeyse imkansız. Ama çocuk sahibi olmak, maalesef yalnızca istemekle olmuyor. Bu noktada regl takvimlerinden doğurganlık arttıran gıdalara pek çok şey imdadımıza koşuyor diyebiliriz. Eğer aklında avokadonun yumurtalıklara faydası nedir sorusu varsa, cevabı bulmak için kesinlikle doğru yerdesin. Folik asidin hamile kalmayı kolaylaştırdığı kanıtlanmış bir gerçek. Biz de avokado aracılığıyla bu durumdan faydalanabiliriz. Avokadonun içindeki yüksek folik asit miktarı hem yumurtalık sayısının arttırılmasına ve dolayısıyla hamile kalmayı kolaylaştırmaya yarıyor hem de hamileliğin ilk üç ayındaki folik asit ihtiyacını karşılamana yarıyor diyebiliriz.

 

Avokado Rahime İyi Gelir Mi?

Eskiden pek de bilmediğimiz ama artık her yerde bulunan avokado aslında inanılmaz faydalı bir besin. Hamilelikle doğrudan bağlantısı olduğu bilinse de rahim ağzı kanserini önlemeye yardımcı olduğu pek bilinmiyor. Ülkemizde ve dünyada hepimizin en çok boğuştuğu, korktuğu hastalıklar rahim ağzı ve meme kanseri. Önleyici aşılara ulaşmak güç, ama düzenli kontrollerle erken teşhis yapılabilmesi de mümkün. Onun öncesinde de ise bizi bu tarz durumlardan uzak tutmaya yarayacak besinler tüketmek ilk sırada yer alıyor. Avokado da bunlardan biri. Avokadonun yumurtalıklara faydası genellikle yalnızca folik asitle bağlantılı olarak değerlendiriliyor. Fakat sadece bu değil. Bu muhteşem meyve rahmin ihtiyaç duyduğu asitler ve bakterileri üretmeyi hızlandırarak rahim ağzı kanserini önleme bir numaralı yardımcı olarak da kullanılıyor.

 

Avokado Kadın Hastalıklarına İyi Gelir Mi?

avakado faydaları

Avokadonun yumurtalıklara faydası aslında içerdiği zengin besin öğelerinden geliyor. Folik asit, B6, potasyum… Bunlar kadın hastalıklarının önlenmesinde etkili unsurlar. Nedir bu muhteşem avokadonun kadın hastalıklarına faydası diye soracak olursan, şöyle özetleyebiliriz:

  • Yumurtalık sayısını arttırarak doğurganlığı ve dolayısıyla regli takvimini kontrol altına almanı sağlar. Düzensiz bir regl dönemin varsa veya polikistik over ile savaşıyorsan, avokadonun etkili bir yardımcı olduğundan emin olabilirsin. 
  • Hormonların yarattığı dengesizliği ortadan kaldırmada birebir çözüm sunar. Çünkü B6, erkeklik hormonu salgılanmasına yardımcı olan bir vitamin. Özellikle regl döneminde hormonların fırlaması nedeniyle yaşadığın sorunları düzenli olarak avokado tüketerek giderebilirsin. 
  • En büyük faydası kesinlikle, kadınların baş belası rahim ağzı kanseri olma riskini azaltması. Düzenli olarak avokado yiyerek, rahim ağzı kanserine henüz ortada hiçbir şey yokken savaş açabilir ve riski azaltabilirsin. 
  •  

    Regl İken Avokado Yenir Mi?

    Elbette reglken avokado yenir ve hatta öncesinde de mutlaka yemelisin. Folik asit ve potasyum zengini avokado, sayısız faydaya sahip desek yanlış olmaz. Düzenli yediğinde yumurtalıkların sayısını arttıran folik asidin yanı sıra, regl ağrılarını azaltacak B6 vitamininin da faydasını görebilirsin. Çünkü B6 regl öncesinde ve regl iken yükselen östrojen hormonunu dengelemeye de yarıyor. Haliyle o bunalımlı ruh hali, ağlamaklı ses tonu ve reglin getirdiği hormonlara bağlı pek çok yansımayı da ortadan kaldırmana yardımcı oluyor.